تبلیغات
هوای بی هدف - مزایای خانه های شمالی و جنوبی چیست؟

در شهرهای بزرگ برای نورگیری بهتر جهت شمالی، جنوبی بهتر است و این به عنوان یک امتیاز محسوب می‌شود ولی شناخت ویژگی‌های نورهای جبهه‌های گوناگون می‌تواند در تعیین جهت‌گیری، بسته به نظر طراحی تغییر کند.

 در شهرهای بزرگ برای نورگیری بهتر جهت شمالی، جنوبی بهتر است و این به عنوان یک امتیاز محسوب می‌شود ولی شناخت ویژگی‌های نورهای جبهه‌های گوناگون می‌تواند در تعیین جهت‌گیری، بسته به نظر طراحی تغییر کند.

 

براساس این گزارش نور جنوب در نیمکره شمالی زمین جهت اصلی نورگیری است چرا که خورشید برای این قسمت همواره از طرف جنوب می‌تابد، بنابراین انرژی گرمایی و نورانی زیادی دارد.

 

این گزارش می افزاید: نور شرق و غرب نورهایی هستند که تنها ساعات محدودی از روز درک می‌شوند. نور شرق به هنگام صبح با انرژی گرمایی کم و روشنایی متوسط بوده و نور غرب که به اصطلاح نور تیزی است، چشم را اذیت می‌کند.

 

براساس این گزارش درباره نور شمال باید گفت این نور از انعکاس خورشید روی سطوح دیگر درک می‌شود زیرا هرگز خورشید متمایل به شمال نمی‌شود و نوری انعکاسی است.

 

گفتنی است: به همین علت، انرژی نورانی و گرمایی متعادلی دارد. با این تفاسیر، برای مثال بهتر است آشپزخانه سمت نور شمال باشد،البته قرارگیری فضاها بر این اساس حکم نیست بلکه پیشنهاد است و طراحی می‌تواند به گونه‌ای باشد که نور غرب نیز نوری مناسب باشد.

 

براساس این گزارش خیلی از مشکلات بهداشتی از جمله بحث آلودگی صوتی بافت‌های مسکونی شهری ناشی از سیاست‌های غلط شهرسازان و سازمان‌های شهری است.

 

این گزارش می افزاید : برای مثال، بزرگراه‌های شهری به ویژه در شهرهای بزرگ نه خیابان هستند و نه بزرگراه. رعایت نکردن حریم ساخت حاشیه بزرگراه‌ها سبب می‌شود تا آلودگی صوتی یکی از مشکلات خانه‌های مجاور باشد.

 

گفتنی است خانه‌های مجاور فرودگاه‌ها، ترمینال‌هاو... آلودگی صوتی بالایی را متحمل می‌شوند، صوت مزاحم از مواردی است که به مرور تاثیر خود را نشان می‌دهد که سردرد‌های شدید و کم شدن قدرت شنوایی از آن جمله است.

 

بنابراین یک ساختمان از دو جنبه باید مورد بررسی قرار گیرد ،جنبه اول بیشتر بحث پیشگیری است که باید پیش از ساخت لحاظ شود و جنبه دوم، جنبه معمارانه است که بیشتر جنبه درمانی دارد. استفاده از عایق صوتی می‌تواند یکی از راه‌ها باشد. ایجاد صوت‌شکن و یا استفاده از ترفندهای خاص طراحی نیز می‌تواند مفید باشد.

 

براساس این گزارش درجه حرارت مناسب برای آسایش ‌در منزل حدود 18 تا 25 درجه است که به آن حد آسایش می‌گوییم.

 

این گزارش می افزاید: برای برآوردن حد آسایش ‌و شرایط مطبوع داخلی در ابتدا باید سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب انتخاب شود که اتفاقا طیف آنچنان گسترده‌ای هم برای منازل نیست، برای ساختمان‌های با ارتفاع محدود به ‌طور معمول سیستم گرمایشی شوفاژ و کولر برای تامین گرمایش و سرمایش انتخاب معمول است که خالی از ایراد هم نیست.

 

براساس این گزارش در ساختمان‌های بزرگ‌تر نوع سیستم به‌وسیله مهندسان مکانیک انتخاب و محاسبه می‌شود.

 

گفتنی است :علاوه بر این، باید در عایق بندی‌های حرارتی و رطوبتی و نیز درزبندی‌ها و استفاده از پنجره‌های دوجداره نیز دقت شود، خوشبختانه صدا و سیما در این زمینه برنامه‌های خوبی تهیه کرده که با وجود ایرادات موجود، در آموزش مردم موثر است.

 

براساس این گزارش :دفتر تدوین و ترویج مقررات ساختمان هم در مبحث نوزدهم سلسله مقررات ملی ساختمان در رابطه با صرفه‌جویی انرژی در ساختمان به تفصیل بحث کرده است. این مقررات که اجرای آن الزامی است. عبارت است از:

عایق‌کاری دیوارهای خارجی ساختمان مانند عایق‌کاری دیوارهایی که با محیط بیرون و یا فضاهایی که از نظر دمایی کنترل نمی‌شوند نظیر پیلوت

نصب پنجره‌های دوجداره با قاب‌های فلزی، چوبی و یا PVC استاندارد

عایق‌کاری کانال‌های هوا، لوله‌های تاسیسات و سیستم تولید آب‌گرم

نصب سیستم‌های کنترل‌کننده موضعی نظیر شیرهای ترموستاتیک روی رادیاتورها

نصب سیستم‌های کنترل مرکزی هوشمند و مجهز به سنسور اندازه‌گیری دمای هوای محیط

مزایای اجرای این مبحث در ساختمان عبارت است از

کمک به اقتصاد خانواده

افزایش رفاه نسبی در نتیجه مصرف صحیح انرژی

کمک به اقتصاد ملی

کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش آلودگی‌های ناشی از آن

امکان برقراری دمای ثابت در محیط

تنظیم دمای دلخواه در اتاق به منظور تامین شرایط آسایش

کاهش ظرفیت اولیه سیستم گرمایش و سرمایش تا 40 درصد

کاهش استهلاک سیستم گرمایش و سرمایش

توزیع متعادل حرارت و امکان برقراری دما‌های متفاوت در هر اتاق

حداقل 50 درصد کاهش مصرف سوخت و هزینه‌های مربوطتاریخ : 1393/01/1 | 22:05 | نویسنده : Ғậṯṯḙᵯе | نظرات

  • paper | الگوریتم | مدرسه نونهالان